Többször írtam már a szorongás ördögi köreiről, arról, hogy az érintettek hogyan tanítják meg magukat szorongani, és miként sodródnak bele egy önmagát folyamatosan gerjesztő önpusztító lelki folyamatba. Ilyen esetekben a szorongás lassan leválik az őt eredetileg létrehozó tárgyról vagy állapotról, és önálló életet kezd élni – maga válik az újabb szorongások forrásává. Afféle félelemtől való félelem alakul ki. Minél többet foglalkozik vele a személy, minél jobban figyel rá, annál nagyobb energiával tölti fel, és végül a rettegés teljesen eluralkodhat rajta.
Mindenki került már olyan helyzetbe, amelyben megtapasztalhatta, hogy a legnagyobb szorongást éppen a szorongástól való félelem okozza. A „jaj, csak el ne kezdjen remegni a hangom” vagy „csak el ne piruljak” típusú belső monológ rendszerint beteljesíti, amitől félünk és amit elkerülni igyekszünk. Minél intenzívebben figyel valaki a szorongására vagy az azt kiváltó tényezőre, annál rosszabb helyzetbe kerül. Jó módszer lehet ilyen esetben a figyelem elfordítása a félelmekről, csakhogy ez ritkán sikeres, mert a „nem gondolok rá, nem akarok rá gondolni”- féle görcsös hárítás belső ellenállást vált ki (mint minden kényszer), és még inkább a szorongáskeltő gondolatok hatása alá kerülhet a személy.
Létezik azonban egy pszichológiai törvényszerűség, melyet felhasználhatunk ilyen esetekben. Ez legegyszerűbben a következőképpen írható le: a figyelemnek valamely semleges vagy pozitív tárgy vagy inger felé irányítása mindig könnyebb, mint valamely negatív tárgyról való elfordítása. A megoldás tehát az lehet, ha keresünk olyan ingert a környezetünkben, amelyre figyelmünket ráirányíthatjuk, elterelve ezzel azt belső folyamatainkról. A szorongás a fizikai reakcióinkra, félelmeinkre való koncentrálással növekszik, a külső ingerekre való fokozott figyeléssel pedig csökken.
A következőkben adok néhány tippet, hogy milyen egyszerű módszerekkel tudjuk kritikus helyzetben elterelni figyelmünket és ezzel oldani a szorongást. Némi gyakorlást igénylő technikák ugyan, de hamar elsajátíthatók és nagy hatékonysággal alkalmazhatók.
- Gondos megfigyelés. Utcán tartózkodva vagy közlekedési eszközön utazva megszámolhatjuk, hogy hány járókelő visel fehér színű ruhadarabot vagy farmernadrágot, eljátszadozhatunk azzal, hogy megpróbáljuk megtippelni az életkorukat, illetve megfigyelhetjük, hogy a férfiak vagy a nők vannak-e jelen nagyobb számban. Ha az emberekre való koncentrálás gondot okoz, akkor jó figyelemelterelő módszer lehet még cégtáblák olvasgatása vagy falfirkák aprólékos megfigyelése is. Bármit választhatunk figyelmünk tárgyául, bátran engedjük szabadon a képzeletünket!
- Figyelmes hallgatás. Gyakran ismétlődő hangok (vonatfütty, óraketyegés stb.) számolása vagy a körülöttünk levő emberek beszédének figyelmes hallgatása. Megszámolhatjuk például, hogy hányszor hangzik el az „és” vagy a „mert” kötőszó. A számolás azért nagyon jó figyelemelterelő technika, mert muszáj rákoncentrálnunk, ha nem akarjuk elveszíteni a fonalat.
- Ismételt cselekvések. Eljátszadozhatunk azzal, hogy bizonyos szabály szerint lélegzünk, például először mellkasba, majd középre és végül hasba szívjuk a levegőt. Ha a szituáció lehetővé teszi, hogy kezünkkel szabadon babrálhassunk, akkor megtehetjük, hogy egy papírdarabot meghatározott módon összehajtogatunk, majd újra szét, és ezt ismételgetjük.
- Figyelmünket fordíthatjuk érzékleti ingerekre is. Például figyeljük meg, milyen bizonyos anyagok tapintása, vagy vegyünk be egy cukorkát és koncentráljunk az ízére!
- Részletes átgondolás. Próbáljuk meg felidézni egykori tanáraink nevét, kiszámolni egy nagyobb bevásárlás kiadásait, vagy gondoljuk át a lehető legrészletesebben, hogy mit tettünk aznap a felkeléstől a jelen pillanatig.
- Társalgás. Nagyon jó figyelemelterelő technika, ha megszólítunk valakit és egy pozitív vagy semleges témáról elkezdünk beszélni neki. A telefonálás vagy sms írás szintén hatékony módszer lehet.
- Játék, szellemi kalandozás. Fejthetünk keresztrejtvényt vagy történeteket találhatunk ki a minket körülvevő emberekről: milyen élete lehet, hol lakhat, hová igyekezhet éppen, stb.
A figyelemelterelésnek még nagyon sok lehetséges módja van, legyünk nyugodtan kreatívak! Válaszd ki a neked leginkább megfelelő módszereket, és szükség esetén alkalmazd őket!
Utazás közbeni szorongás ellen nekem a zenehallgatás és a bambulás vált be,illetve mostanában szundítani szoktam.