A jó vagy rossz hangulat az érzelmek szintjén dől el. Ha rosszkedvű vagy, hiába mondja neked valaki, hogy „ne búsulj” vagy „fel a fejjel”, hiszen ezek az emóciókra nemigen hatnak. Az érzelmek közvetlenül nehezen hozzáférhetőek, megváltoztatásuk nem egyszerű. Van azonban egy olyan szint, amelyen sokkal könnyebb változtatni, mégpedig a gondolatoké.
Biztosan Te is számtalanszor tapasztaltad már, hogy az érzelmeid a gondolataid minőségének irányába mozdulnak el. Ha kellemes dologra gondolsz, jól, ha kellemetlenre, rosszul érzed magad. A gondolat az érzelem előszobája. Előbbi létrehozza az utóbbit, ugyanakkor utóbbi is visszahat az előbbire és tovább erősíti azt. Így alakulnak ki a pozitív és negatív öngerjesztő körök, melyek erőteljesen meghatározzák az ember általános közérzetét, beállítódását, világnézetét.
Mivel a gondolatok szülik az emóciót és könnyebben is változtathatóak, ezért kézenfekvő, hogy azok módosításával az érzelmeinket is pozitív irányba terelhetjük. A depressziós vagy szorongó ember legfőbb problémája az, hogy belegabalyodott a negatív kogníció-emóció önmagát erősítő ördögi körébe, a negativitás szokásává vált, és ennek felismerése, valamint a változtatásért tett erőfeszítések nélkül ebből nem is tud kikeveredni. Pedig a jó gondolat sokkal erősebb (és egészségesebb), mint a gyógyszer, csak fel kell ismerni a hatalmát. Mégis sokan inkább antidepresszánshoz vagy szorongásoldóhoz nyúlnak, mert egyrészt az orvos nem mondja el nekik, hogy a gyógyuláshoz a gondolkodásmódjukon kellene változtatniuk, másrészt pedig a gyógyszert bevenni sokkal egyszerűbb és a hatása is gyorsabb. A probléma ott van, hogy ez látszatmegoldás, hiszen hosszabb távon semmilyen fejlődést nem eredményez, viszont káros és függőséget okoz.
A gondolkodás megváltoztatása, a szorongást vagy depressziót okozó mentális tartalmak pozitívba fordítása nem egyszerű feladat, a személynek kitartóan dolgoznia kell magán. Ez azért van így, mert a negatív beidegződések (mint minden szokás) makacsul ellenállnak a változásnak. A személynek újra kell értékelnie az életét, más perspektívából kell rálátnia a dolgokra, újfajta (pozitívabb) szemléletet kell kialakítania. Ez idő- és munkaigényes feladat. Nem csoda, hogy sokan fel is adják és minden marad a régiben. Ha azonban az ember igazán erősen akarja a változást és kitart, akkor belátható időn belül szép eredményeket érhet el. Gondolatai (és ezzel együtt érzelmei) lassan, észrevétlenül egyre pozitívabbá válnak, és ennek következtében javul a hangulata és életminősége is.
De hogyan kezdjen ehhez hozzá az, akin mostanra teljesen eluralkodtak a rossz közérzetet okozó gondolatok? A továbbiakban egy kis segítséget adok az első lépésekhez azzal, hogy leírok néhány gyakori negatív gondolatot, és azt is, hogy ezeket milyenekbe lehet átfordítani. Ha átsuhan az elméden a negatív forma, azonnal cseréld le a pozitívra.
- Amikor reggelente az ébresztőóra hangjára ébredve arra gondolsz, hogy „jaj, már megint el kell indulnom dolgozni”, gondolj inkább arra, hogy ez azt jelenti, hogy van munkahelyed.
- Amikor a társad vagy a gyermeked feldühít vagy felzaklat, gondolj arra, hogy milyen jó, hogy ők vannak neked és nem vagy egyedül.
- Amikor megkapod az adószámlát, jusson eszedbe, hogy rendelkezel azzal, ami után adóznod kell.
- Amikor megfájdul a fejed, a hátad, a fogad, gondolj arra, hogy alapvetően egészséges vagy, csak múló kellemetlenség az egész.
- Amikor bosszankodsz a házimunka miatt, jusson eszedbe, hogy ez azt jelenti, hogy van hol laknod.
A fenti példák egy részét valószínűleg Te is felhasználhatod közérzeted javítására, de nagyon sok másikat, a saját életedre jobban alkalmazhatót is írhatsz. Légy őszinte önmagadhoz, hiszen csak azok a pozitív gondolatok lehetnek hatékonyak, melyeket igaznak érzel és valóban örömmel töltenek el. Minden más csak önbecsapás. Vedd számba, hogy miért lehetsz hálás, minek örülhetsz igazán, és ezekre alapozd gondolkodásmódod átminősítését.